
Online konferencija Naroda i Pravde: Hitno pomozite privredi, testirajte…
Na online konferenciji za medije Naroda i Pravde, iz ove stranke još jednom su od vlasti na svim nivoima zatražili hitno djelovanje sa konkretnim mjerama kako pomoći privredi uslijed krize nastale zbog pandemije Koronovirusa. Hitne mjere moraju biti usvojene u roku od sedam dana, poručuju iz Naroda i Pravde.
Poštujući odredbe Federalnog štaba civilne zaštite iz Naroda i Pravde odlučili su se održati online press konferenciju za medije, kako bi pokazali da zastupnici i rukovodstvo Naroda i Pravde aktivno sudjeluju u pokušaju pronalaska i provedbe konkretnih mjera kako bi borba sa Koronavirusom imala pozitivan ishod na svim društvenim poljima. Zastupnici Naroda i Pravde u Parlamentu FBiH, ali i na nižim nivoima vlasti, već su u proceduru uputili konkretne prijedloge kako pomoći društvu da prebrodi krizu. Nažalost, vlast u FBiH još uvijek ignoriše ove prijedloge što privredu u FBiH već košta milione, a hiljade radnika je koštalo njihovih radnih mjesta, poručili su iz Naroda i Pravde na konferenciji za medije.
Potpredsjednik Naroda i Pravde Elvedin Okerić kazao je kako je potpuno pogrešno da Vlada KS čeka na mjere koje će donijeti Vlada FbiH, vezano za segmente privrede koji su najpogođeniji trenutnom krizom. Okerić je rekao da Kanton Sarajevo ima prostora i da mora djelovati sukladno svojim ovlastima i specifičnostima samog kantona. Tako je predložio da se svim privrednim subjektima, kojima je zabranjen rad od trenutka proglašenja prirodne nesreće i 30 dana nakon ukidanja stanja prirodne nesreće,pokriju troškovi i naknade zakupnine poslovnog prostora, komunalne takse i parafiskalni nameti iz nadležnosti KS, fiskalni troškovi električne energije, vode, odvoza otpada… Svim poslodavcima koji su nastavili da rade, ali su uslijed trenutnog stanja imali značajne gubitke i promet manji od 50% u odnosu na februar, a koji su zadržali više od 70% radnika, za svakog uposlenog subvencionirat će se doprinosi na minimalnu zagarantovanu platu. Svim radnicima, koji su otpušteni nakon proglašenja stanja prirodne nesreće, potrebno je platiti zdravstveno osiguranje, ali članovima njihovih porodica, kao i propisanu naknadu za vrijeme trajanja nezaposlenosti. Svi ovi troškovi trebali bi ići na teret budžeta KS, te je stoga potrebno zakazati hitnu sjednicu Skupštine KS u roku od sedam dana kako bi se donijele ove mjere, te usvojio rebalans budžeta. Prema Okeriću, sredstva je moguće preraspodijeliti sa pozicija materijalnih troškova za prvo polugodište, iz naknada koje nemaju karakter plaća, iz plaća zaposlenih na budžetu, uz dogovor sa sindikatima, smanjenjem plaća izabranim i imenovanim dužnosnicima za 30% za mjesece od dana proglašenje stanja prirodne nesreće, do 30 dana nakon okončanja istog stanja. Također, potrebno je i na nivou FBiH donijeti zakon koji su zastupnici Naroda i Pravde već predložili, a koji bi omogućio da namjenske naknade budu korištene za pomoć privredi.
„Ovakve situacije pojedinci koriste i za netransparentno trošenje budžeta, pa upozoravamo i pozivamo sve institucije u KS da poštuju preporuke i smjernice Ureda za borbu protiv korupcije u KS, te da odgovorno i transparento vrše objavljivanje svojih nabavki. Potrebno je napraviti centralizaciju obavljanja javnih nabavki, gdje je to moguće. Na kraju, apelujem na sve građane da poštuju sve preporuke nadležnih“, kazao je na kraju obraćanja Okerić.
Dr. Goran Akšamija kazao je da se svima obraća ne samo kao član Naroda i Pravde i zastupnik u Parlamentu FbiH, već i kao zdravstveni radnik. On je podsjetio da su zastupnici Naroda i Pravde, odnosno Savjet za zdravstvo Naroda i Pravde, još u januaru uputili zvanično pitanje nadležnima u FBiH o spremnosti sistema da se suoči sa ovakvom epidemijom. Iz Naroda i Pravde su još u januaru pitali i upozoravali na broj respiratora, stanje izolatorija, mogući nedostatak zaštitnih materijala… No, odgovor nadležnih je kasnio i stigao je tek sredinom marta kada je pandemija već stigla u FBiH.
„Savjet za zdravstvo Naroda i Pravde prati rad Kriznih štabova i njihovim radom ne možemo biti zadovoljni, jer njima rukovode nestručni kadrovi. Ali posebnu zahvalnost iskazujemo svima onima koji su na prvoj liniji odbrane, od zdravstvenih radnika, preko policije i komunalnih službi i svih onih drugih koji svojim nesebičnim doprinosim omogućavaju nastavak života. Nalazimo se na prekretnici pandemije, sad za sad se držimo na linearnoj liniji povećanja zaraženih i to je dobro, ali pozivamo nadležne na pojačano testiranje, te građane da poštuju mjere. Krizni štab pozivamo da pravovremeno i koncizno izvještavaju građanstvo, jer se do sad sve informacije daju na kapaljku, posebno kad to poredimo sa načinom kako se to radi u RS-u ili zemljama regiona“, kazao je Akšamija.
Predsjednik Naroda i Pravde kazao je da je stranačko rukovodstvo u prethodnom periodu djelovalo kao odgovorna opozicija predlažući konkretne mjere, bez pokušaja da se oteža onima koji su na odgovornim pozicijama već da im se pomogne. Prve hitne mjere Naroda i Pravde je predložio već 13. Marta, te je zatražena hitna sjednica Parlamenta FBiH i kantonalnih skupština.
„Mjere u ekonomiji postaju jednako bitne kao i one mjere na zdravstvenom planu. Osim osiguravanja koridora za transport roba, vlasti u FBiH nisu učinile apsolutno ništa da pomognu privredi i možemo reći da je to jedinstven slučaj, jer su sve druge zemlje već izašle sa konkretnim mjerama. Predlagali smo jačanje robnih rezervi, ali ni tu se ništa nije uradilo. Uviđajući da se vlasti ne pokreću sa mjesta, mi smo u zvaničnu proceduru uputila dva zakona – Prijedlog Zakon o izvorima, načinu prikupljanja i raspodjele sredstava za otklanjanje posljedica prirodne nesreće uzrokovane pojavom Koronavirusa i Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća u FBiH“, kazao je Konaković pojasnivši da bi se prvim zakonom omogućila značajna sredstva sa pozicije posebnih namjena, a koja bi se mogla koristiti za oporavak privrede.
Konaković je rekao kako su sve zemlje na samom početku pandemije izašle sa konkretnim mjerama pomoći privredi, jer je stanje takvo da je neophodna momentalan reakcija i da svako odugovlačenje povećava štetu.
Iz Naroda i Pravde danas u predstavili novi set ekonomskih mjera, koje je nužno usvojiti u roku od sedam dana. Konkretne mjere odnose se na rebalans budžeta, formiranje fonda za pomoć, izmjene zakona o doprinosima i porezu na dobit… Sve predložene mjere dostupne su OVDJE.
Također, članovi Naroda i Pravde organizirali su se u svojim lokalnim zajednicama kako bi pomogli svojim sugrađanima, pa su formirani mobilne timove za pomoć starijima, šiju se maske, a u Bihaću je jedan od članova Naroda i Pravde kantonalnoj bolnici donirao novac za kupovinu respiratora.
„Mi ćemo nastaviti djelovati gdje i kako možemo, tamo gdje smo u parlamentima predlagat ćemo konkretne mjere, tamo gdje nismo u parlamentarnim klupama pomagat ćemo svoje sugrađane kako možemo na terenu. Od vlasti tražimo da djeluju transparentnije, da krenu u jednu diplomatsku ofanzivu kako bismo dobili pomoć prijateljskih zemalja, ministrica vanjskih poslova mora kontaktirati te zemalje, a ne da ide u posjetu Kaknju. Također, moramo iz ovoga izvući niz pouka, o organizaciji, ali i o domaćoj proizvodnji koja je, sad se vidjelo, ključna“, kazao je na kraju Konaković.
Video press konferencije možete pogledati OVDJE